Vaisingumas: atkurti ir išsaugoti

Paskutinį balandžio sekmadienį Bažnyčia mūsų šalyje švenčia Pasaulinę gyvybės dieną neabejotinai ir dėl to, kad tuo metu gamta tiesiog sprogsta gyvybe, pražysta visu savo vaisingumo grožiu! Tačiau kartu žinome, kad daugybė šeimų tebepatiria baisų nevaisingumo išbandymą… Tad neišleisdami to iš akių, Artumos skaitytojams siūlome pokalbį su projekto „Atkurti ir išsaugoti“ kūrėjais, kurie neseniai pasirodžiusioje svetainėje www.atkurti.lt kviečia susipažinti su nevaisingumą sukeliančių susirgimų gydymo galimybėmis, paremtomis natūralia prokreacine technologija (angl. NaProTechnology). Projekto sumanytojus Aurimą ir Dainorą kalbina Ingrida Vuosaitytė.

Kas jus įkvėpė kurti tokį projektą – internetinę svetainę „Atkurti ir išaugoti“, kam ji skirta?

Nesame kuo nors išskirtiniai – tai kilo iš asmeninės patirties, kai NaProTechnologija paremtame gydymo kelyje radome užnugarį. Sveikatos problemos, įprastose vaisingumo klinikose negydomos ir apeinamos pasiūlant pagalbinį apvaisinimą, čia sulaukė pelnyto dėmesio ir buvo gydomos, ieškant jų priežasties. Mums tai buvo ir orumą grąžinanti nevaisingumo gydymo patirtis, kai iš nuskriaustojo bevaikio tampi raštingu savo sveikatos ambasadoriumi, pažįstančiu savo kūno kalbą, apie ką iš esmės ir yra NaProTechnologija . Tokia giedra patirtis judino ir neramino, kodėl nesukurti ko nors kitiems.

Taip 2020 m. mus, degančius NaProTechnologijos idėja, svetingai priėmė Vilniaus arkivyskupijos Šeimos centras. Šeimas, susiduriančias su nevaisingumo problema, pakvietėme į kelių paskaitų susitikimus, pažintį su NaProTechnologijos gydymo galimybėmis, apie kurias kalbėjo skirtingų sričių specialistai – gydytojai, psichologai, mitybos specialistai, teologai. Tai ir buvo projekto Atkurti ir išsaugoti užuomazgos. Pavadinimą vieno susitikimo metu lyg netyčia ištarė genetikas endobiogenikas prof. Danielius Serapinas, ir daugiau nebeieškojome, nes buvo nusakyta visa reikalo esmė: turime įrankius sugrąžinant sveikatą atkurti ir vaisingumą, kartu – jį išsaugoti.

Tuokart pandemija gyvų susitikimų idėją perorganizavo į susitikimus nuotoliu. Pasipylė itin palankios projekto dalyvių reakcijos ir, beje, žinios apie nėštumus, kai kuriais atvejais – po dešimtmečio, keliolikos metų nevaisingumo. Kai kurie jų šiuo metu augina jau ir antruosius vaikus.

Karantino laikai šiuo klausimu pasirodė labai derlingi, matėme, kad platesnei auditorijai pasiekti reikia tvaresnio paskaitų modelio. 2023 m. lapkritį tai įgijo internetinės svetainės www.atkurti.lt pavidalą ir pradėjo savo kelionę. Dabar visos paskaitos žmonėms, pradedantiems savo gydymo kelionę ar norintiems prie jos grįžti, moterims, turinčioms lėtinių ginekologinių, endokrininių, imunologinių būklių, yra prieinamos nuotoliniuose kursuose, jas galima perklausyti saugioje namų erdvėje.

Labai įdomu, jog karantinas davė ir gerų vaisių. Ką siūlote ir ko linkite svetainėje besilankantiems?

Kursų lektoriai, įrašydami paskaitas, sudėjo tikrai geriausią savo žinių dalį, galinčią padėti susiorientuoti, atrasti lėtinių ligų priežastį, sąsajas su kitais organizmo negalavimais. Turinys paremtas ilgamete NaProTechnologijos patirtimi, lektorių profesiniu ir žmogiškuoju įdirbiu. Viltumės, kad tai suteiks saugios erdvės pojūtį, kelią su perspektyva. Nekalbame tik apie nevaisingumo patirtį turinčius žmones – kursų turinys yra ir apie moters ar vyro prokreacinę sveikatą iš esmės; kursai tinkami ne tik norintiems atkurti ar išsaugoti savo vaisingumą, bet ir gydytojams, norintiems išgirsti apie NaProTechnologijos patirtį bei strategijas, gydant tam tikrus susirgimus.

Ne paslaptis, kad tema „Atkurti ir išsaugoti vaisingumą“ man pačiai aktuali kasdienybėje – dirbu, studijuoju, konsultuoju ir tuo „kvėpuoju“. Pati daug ramybės ir vilties randu Šventojo Rašto istorijose apie ištikimą ir išlaisvinančią Dievo meilę, tikiu, kad į poros nevaisingumą ir kančią ateis Jo palaima. Kur jūs semiatės vilties ir kuo tikite?

Nevaisingumo patirtis turi savybę poros gyvenime skleistis labai skvarbiai, apimant daug poros gyvenimo: tai ir klibanti savivertė, ir išblukusi šeimos ateities perspektyva, ir trūkinėjantis ryšys su artimaisiais, draugais, susilaukiančiais vaikų, su Dievu. Jausdavome, kad galime tokiose dūžtančiose formose paskęsti, persiimti mirtina savigaila, labai mechanizuotu požiūriu į savo tarsi sugedusį, pagal instrukcijas neveikiantį kūną, taikyti prieš jį prievartos metodus. Dievo palaima šiame kelyje itin subtili, individuali kiekvienai porai. Dažnai matome – taip, paradokso būdu, – kai per patiriamą trūkumą esi palaiminamas, įgalinamas jautrumui vienas kitam, artimajam. Prarandi kontrolę, bet atrandi pasitikėjimą. Mažai gali suplanuoti, bet gali patirti daug netikėtumo, o tai yra tikėjimo dėmuo, gal net tikėjimo „statybinė medžiaga“.

Praradę kontrolę, bet atradę pasitikėjimą pasvajokime – kokią puoselėjate svajonę šiam „Atkurti ir išsaugoti“ projektui?

Prisimename savo nevaisingumo diagnozės patirtį, kurios pirmieji žingsniai buvo slegiantys ir vieniši. Nežinojome, ko imtis, kur ieškoti pagalbos, kokios yra galimybės, kai pagalbinio apvaisinimo kelias ne tik nesprendžia problemos iš esmės – ir moraliai būtų prasilenkiama su mūsų, kaip poros, bei ateinančios gyvybės orumu. Tad svajojame projektui – gal labiau poroms, kurioms skirtas šis projektas, – tegu www.atkurti.lt bus lyg pirmoji pagalba, skambutis draugui, kurio metu išgirsti, jog kelias yra! Be to, vėlgi – tas orumo dėmuo. Turime svajonę, kad porų prokreacinis gydymas būtų orus, atskleidžiantis žmogaus organizmo, gyvybės subtilumą ir integralumą kaip žydintį sodą, kuriame knibždėte knibžda, cirkuliuoja, skleidžiasi, ilsisi ir intensyviai veikia įvairūs, plika akimi nematomi procesai, ir juos visus turime mokytis švelniai perskaityti, suprasti ir stebėtis, nes Dievo kūryboje klaidos nėra.

Žmogaus vaisingumas nėra tik biologinis – kiekvienas galime tapti dovana kitiems, leisdami sau būti gimimo kanalu. Jūsų projektas „Atkurti ir išsaugoti“, atrodo, būtent tai ir yra. Dovana it auksas, smilkalai ir mira, išmintingai sekant žvaigždę, šviečiančią gimus Kūdikiui. O jūs savo darbu pagarbinate Kūrėją. Labai ačiū už jūsų iniciatyvą, skirtą laiką ir darbą kuriant „Atkurti ir išsaugoti“.

< Atgal į sąrašą