Kas yra teenFEMM


teenFEMM (Fertility Education & Medical Management for teens) –
tai mokslo žiniomis pagrįsta sveikatos programa 13-18 metų paauglėms, sulaukusioms mėnesinių. Jos metu mokoma stebėti, nustatyti ir suprasti savo kūno pokyčius, turinčius įtakos bendrajai ir ginekologinei sveikatai.

Programos metu paauglės mokomos stebėti konkrečius savo kūno ženklus, suprasti, kodėl šie požymiai atsiranda ir kaip jų pokyčiai daro įtaką sveikatai bei gyvenimo kokybei. Jos sužino, kaip nustatyti, kas jų cikle yra normalu ir sveika, o pastebėjus sutrikimus – laiku kreiptis reikiamos pagalbos.

Tai ne seksualumo ir ne lytinio švietimo pamokos. Tai merginą įgalinančios žinios apie vaisingumo suvokimą.

 • Ciklo stebėjimo lentelė leidžia gana tiksliai numatyti ateinančių menstruacijų pradžią: žinojimas kada laukti mėnesinių suteiks paauglei ramybės ir pasitikėjimo jausmą, ypač planuojant keliones, sportinę veiklą ar kitus užsiėmimus.
 • Neįprastų ar nenormalių požymių atpažinimas lentelėje leidžia identifikuoti sveikatos sutrikimų priežastį: šių duomenų turėjimas suteikia galimybę kreiptis konsultacijai į NaPro gydytoją, kuris nukreips reikiamiems tyrimams ir pasiūlys individualų, natūraliais metodais grįstą gydymo planą. Pavyzdžiui esant dismenorėjai (skausmingos mėnesinės) NaPro gydymas yra labai efektyvus.
 • Savo ciklo pažinimas leidžia merginai atliepti savo kūno poreikius skirtingais ciklo periodais: suprantant šiuos dalykus paauglė gali sąmoningai kontroliuoti miego, mitybos ir higienos režimus, taip palaikydama ne tik savo sveikatą, bet ir savivertę bei orumą.

teenFEMM metodą paauglėms lengva išmokti ir naudoti. Mergaitei tereikia laikytis tam tikrų taisyklių, kuomet ji naudojasi tualetu. Įvairaus amžiaus paauglės, įžengusios į vaisingą savo gyvenimo etapą po pirmųjų mėnesinių, sėkmingai naudoja šią sistemą.

Mokymų metu įgavusios vaisingumo sveikatos bei ciklo stebėjimo pagrindus, paauglės kviečiamos kasdien stebėti savo kūno siunčiamus ženklus, vadinamus biologiniais žymenimis, ir juos žymėti FEMM programėlėje telefone, spausdintoje arba Excel‘io lentelėje.

Mamos visada laukiamos susitikimuose, kad padrąsintų ir palaikytų dukras mokymosi metu.

Dažnai mergaitės brendimo etape išryškėja įvairių sveikatos sutrikimų. Deja, pradėjus ieškoti pagalbos, vienintelis siūlomas gydymo būdas yra hormoniniai preparatai. Piliulė nors ir gali potencialiai palengvinti simptomus, tačiau neranda ir negydo problemos priežasties bei turi daug šalutinių poveikių.

Neturint žinių apie tai, kaip veikia hormonai ciklo metu, paauglei ir jos šeimai gali būti sunku priimti geriausius sprendimus dėl savo sveikatos, nes trūksta informacijos apie tai, kaip medikamentiniai gydymo metodai gali jas paveikti.

Čia į pagalbą ateina teenFEMM programa – jaunos moterys išmoksta stebėti ir suprasti hormoninius bei kitus savo sveikatos rodiklius, kurie žymimi ciklo diagramoje suteikia galimybę kreiptis ir gauti realią pagalbą iš FEMM konsultanto bei NaPro gydytojo. Kas yra NaProTechnologija tikslas – spręsti pagrindines sutrikimų priežastis, o ne tik jų simptomus.

Vietoj kontraceptinių tablečių galimas alternatyvus, natūralus gydymas esant šioms sveikatos problemoms:

 • spuogai
 • antsvoris
 • padidėjęs plaukuotumas
 • nereguliarūs ciklai
 • nereguliarus kraujavimas
 • skausmingos menstruacijos
 • PMS
 • nerimas
 • depresija
 • migrena